Hasznos tanácsok allergiás gyermekeknek
Az ALLERGIA az emberi szervezet fokozott, kóros válaszkészsége idegen anyagokra. Ez egy krónikus betegség, amely jelenleg nem gyógyítható és a kialakulás folyamata sem pontosan ismert.
A LÉGÚTI ALLERGIA esetén az allergének a légutakon keresztül fejtik ki hatásukat. Ez lehet időszakosan visszatérő (szezonális), amely csak néhány hétig-hónapig okoz tüneteket, rendszerint ugyanazon évszakban, de folyamatosan (perinneális), akár egész évben tüneteket előidéző is.
Allergiás betegségre hajlamosító tényezők:
- a családi hajlam (a szülők allergiás betegsége nagymértékben növeli a gyermekkori allergia kialakulásának valószínűségét),
- az anyatejes táplálás elmaradása csecsemőkorban,
- háziállatok tartása a lakásban,
- a lakókörnyezet kedvezőtlen hatásai (a légmentesen zárt vagy párás lakásbelső, szennyezett környezeti levegő stb.),
- dohányzás a családon belül.
A légúti allergia kezelése: a fellépő kellemetlen tünetek csökkentése, a panaszmentes állapot eléréséig.
- kialakulásának megelőzése:
- anyatejes táplálás minél tovább (egy év), de legalább 4 hónapos korig,
- a kismama dohányzásának megszüntetése vagy szüneteltetése,
- az allergének kiszorítása a lakásból,
- az allergiás tüneteket okozó allergének kerülése otthon és a szabadban,
- az allergiás betegség kezelése:
- betegtájékoztatással, életmódváltással,
- gyógyszeres kezeléssel:
- Antihisztamin készítményekkel, amelyek gátolják az allergiás tüneteket okozó hisztamin kapcsolódását a H1-receptorokhoz,
- Orrnyálkahártya duzzanatot csökkentő szerekkel, amelyek az erek összehúzása révén fejtik ki hatásukat,
- Az orrba befújandó szteroid készítményekkel, amelyek a gyulladásos folyamatot gátolják.
- immunkezeléssel.
A GYERMEKSZAKORVOS TANÁCSAI:
A pollenallergiás gyermekek tüneteinek enyhítésére
- Használjunk POLLENNAPTÁRt a gyermekünk számára tüneteket okozó növények virágzási idejének megismeréséhez és vegyük figyelembe a szabadtéri programok tervezése során! A pollenallergiát a fák, füvek, és gyomok virágporának allergénjei okozzák, amelyek a virágzásuk csúcsidején vannak a legnagyobb koncentrációban jelen a levegőben,így ekkor váltják ki a legkellemetlenebb tüneteket.
- Használjuk ki az aktuális pollenhelyzetről tájékoztatást nyújtó lehetőségeket (TV, www.pollensms.hu stb.)! Hazánkban több mint 15 éve rendszeresen mérik a levegő pollentartalmát.
Hazai országos polleninformáció
Hazai országos polleninformáció – OMSZ
Eurorégionális pollenjelentés
- Kerüljük gyermekünkkel a szabadban tartózkodást meleg, száraz, szeles időben, a pollencsúcsok idején! Tegyük más időpontra a tervezett sétát, kirándulást, szabadtéri sportolást, kerékpározást stb.!
- Viseljen gyermeke a szabadban védőszemüveget! Ezzel megvédhető szemének kötőhártyája a pollenek szembe kerülésétől és könnyeztető hatásától.
- Naponta többször mossuk le gyermekünk kezét és arcát!
- Gyakran öblítse át gyermeke az orrát! A nyálkahártyán megtapadt pollenek így eltávolíthatók (SinuRinse orrmosó szett).
- Öblögessük ki gyakran gyermekünk szemét! A belekerült pollenektől a szem megtisztítható.
- Csepegtessünk az allergiás babák orrába fiziológiás sós orrcseppet (0,9 %-os nátrium-klorid), majd leszívás után ismételjük meg!
- Mossuk le gyermekünk haját esténként, ha nem túl érzékeny bőrű! Ne maradjanak a pollenek éjszakára a hajban!
- Ne altassuk gyermekünket a pollenszezonban nyitott ablak mellett! Különösen a növények virágzásának csúcsideje a legveszélyesebb. A pollenkoncentráció reggel és napsütéses, szeles napokon a legnagyobb.
- Szellőztessünk éjjel, 22 és hajnali 4 óra között, – de ekkor sem gyermekünk hálószobájában, hanem a lakás egy távolabbi helyén, – mert a napszaki ingadozás miatt ilyenkor kevesebb a pollenszám a levegőben!
- Ne szárítsuk gyermekünk ruháit a szabadban, hogy elkerüljük a növények virágporának rárakódását!
- Felhúzott ablak mellett utazzon gyermekével a vonaton vagy ültesse őt menetiránynak háttal!
- Közlekedjen zárt ablakú autóval gyermekével és használjon pollenszűrőt, amit rendszeresen cserél!
- Ne vigye gyermekét fűnyíráskor a szabadba azért, hogy elkerülje a pollenek belégzését!
- Válasszon alacsony pollenkoncentrációjú üdülőhelyet nyaraláshoz! Ilyen például a tengerpart vagy a magas hegyek. Hazánkban a folyók partján, valamint a Balaton és a Velencei-tó mellett észlelhető a legmagasabb pollenkoncentráció.
- Ne hagyja abba a gyógyszer szedését, ha ennek szedése mellett gyermeke tünetei megszűnnek, vagy enyhülnek, mert a pollenekkel érintkezéskor a tünetek ismét előjönnek!
A háziporatka elleni védekezésre
- Ne vigye az utca porát a lakásba, különösen ne gyermeke hálószobájába! A poros ruhát, cipőt már az előtérben cserélje le! Használjon lemosható, jól szellőző papucsot és jól tisztítható, portaszító lábtörlőt!
- Porszívózza ki hetente alaposan gyermeke szobáját (matracot és párnát is) vizes tartályú, atkaölő adalékot tartalmazó vagy papírporzsákos, mikrofilteres porszívóval! A mikroszkópikus méretű poratka ugyanis emberi- és állati hámsejtekkel táplálkozik, ennek ürüléke tartalmazza az allergiát kiváltó fehérjéket.
- Portalanítsuk a lakást nedves ronggyal és a kárpitozott bútorokat legalább hetente kétszer! Előnyös, ha a bútorok kárpitja bőr, vagy műbőr, mert így jól tisztítható és nem tudnak megbújni benne a poratkák.
- A gyermekszobabútor kárpitja feltétlenül szintetikus anyagú legyen!
- A plüss játékokat is porszívózzuk ki az atkamentesítés végett rendszeresen! Helyezzük ezeket legalább -20 °C-os mélyhűtőbe egy éjszakára, majd mossuk ki! A hideg megöli az atkákat, de ürülékük csak mosással távolítható el. Gyűjtsük esténként a plüss játékokat egy játékdobozba, ezzel akadályozva meg az atkák beletelepedését!
- Fürdessük gyermekünket naponta, az elhalt hámsejtek eltávolítására! A háziporatkák táplálékai az elhalt emberi és állati hámsejtfoszlányok, a baktériumok és a gombaspórák.
- Szűkítsük le a poratkák életterét egyszerű kialakítású, mosható tárgyak, műanyag játékok használatával! Mossuk le ezeket időnként meleg vízzel!
- Távolítsuk el a porfogó tárgyakat gyermekünk hálószobájából! (gyapjútakaró, textíliák, tollpárna, textil lámpaernyő, textil alapú tapéta)
- A nappali legyen jól tisztítható kőlappal, műanyagpadlóval vagy hézagmentes parkettával burkolt, de semmi esetre sem padlószőnyeggel!
- Kezeljük a szőnyegeinket atkairtó szerrel!
- Tartsuk könyveinket üveges zárt szekrényben! Ugyanis a nyitott polcokon tárolt könyvek porfogók és a könyvgerinc ragasztó enyv a poratkák tápláléka.
- Ügyeljünk lakásunk hőmérsékletére és páratartalmára, mert a poratka ideális szaporodási körülményei a 20-26°C hőmérséklet tartományban és 60-70% páratartalom mellett vannak!
- Szellőztessük át lakásunkat naponta alaposan! Ezzel csökkenthetjük a levegő páratartalmát és eltávolíthatjuk a levegőbe került poratkákat, így megakadályozhatjuk a poratkák túlzott elszaporodását.
- Használjunk a hálószoba ágyain allergént át nem eresztő matracot, párnát, takarót!
- Használjunk pehellyel töltött helyett szintetikus ágyneműt! Mossuk ki hetente legalább 60 °C-on!
- Cseréljük rendszeresen újra a lakásunk légkondicionáló berendezésének szűrőjét és a porszívónk szűrőjét is!
Az állatszőrre, madártollra és hobbiállatokra allergiások tüneteinek mérséklésére
- Távolítsuk el a lakásból az állatszőrből, madártollból készült berendezési tárgyakat! (falidísz, szőnyeg, takaró stb.)
- Használjon pehelypaplan helyett szintetikust tollallergiás gyermekünk! Leggyakrabban a liba-, és a kacsatoll allergizál, de ezt előidézheti galamb vagy más madarak tollazata is.
- Soha ne vigyük vagy engedjük be gyermekünk hálószobájába a hobbiállatokat és feltétlenül a lakáson kívül helyezzük el őket!
- Ügyeljünk arra, hogy allergiás gyermekünk másutt se játsszon háziállatokkal, mert ruhára tapadt szőr vagy toll is panaszok okozója lehet!
- Ne vigyük allergiás gyermekünket állatkertbe, állatkereskedésbe, kisállat kiállításra, cirkuszba, istállóba stb.!
- Válasszunk a lószőr allergiás gyermek számára más sportot válasszunk a lósport helyett!
A penészgomba-allergiások védekezésére
- Tartsuk ellenőrzésünk alatt a lakás levegőjének relatív páratartalmát, levegő nedvességtartalom mérő (hygrométer) használatával. Kerüljük el a párakicsapódást és így a penészgomba képződés ideális környezetét megteremtő 21°C-nál nagyobb szobahőmérséklet és 70%-nál magasabb páratartalom kialakulását!
- Szüntessük meg a penészgomba növekedés gócait a lakásban (penészes fal, – ablakkeret, romlott étel, virágföld, csempe stb.)! Ehhez használhatunk speciális gombaölő szert, ami hosszabb időre megakadályozza, hogy a penészspórák újra megtelepedjenek, de alkoholos oldatot vagy hypot is.
- Csökkentsük a lakás páratartalmát kevesebb szobanövény használatával, a fürdő- és mosogatóvíz használat utáni azonnali leeresztésével, gyakoribb szellőztetéssel!
- Kerüljük a szobanövényeket vagy gyakran cseréljük le, lazítsuk fel virágföld felszínét, hogy ne váljon penészessé, mert a virágföld a gombák kedvelt táptalaja!
- Távolítsuk el sűrűn a szobanövények elszáradt leveleit és virágait!
- Tartsuk távol gyermekünket a frissen nyírt fűtől, avartól, szénától! Ezekből sok penészgombaspóra kerül a levegőbe.
A LÉGÚTI ALLERGIÁS BETEGSÉG FENNÁLLÓ VESZÉLYE:
- A pollen-étel keresztallergia kialakulása, amely a pollenre túlérzékenyek egy részének egyidejűleg különféle gyümölcsökre, zöldségekre és magvakra való túlérzékenységét jelenti. Az ok a virágporszem és az ételallergén allergiáért felelős részének azonossága vagy hasonlósága.
- Idősödéssel együtt járhat a szénanáthából asztma kialakulása.
JÓ HÍR AZ ALLERGIÁSOKNAK:
- Várandósság idején és a szoptatás alatt javulhatnak a kismama allergiás tünetei.
- A szénanátha az életkor előrehaladtával megszűnhet, de sajnos átmehet asztmába is.