Fülfájás
A fülfájás gyakran bakteriális fertőzés eredménye, amikor a dobhártya mögötti üregben (a dobüregben) felgyülemlő folyadékban kórokozó baktériumok szaporodnak el. Normális esetben a dobüreg a fülkürtön keresztül az orrüreggel közlekedik, így a kórokozók nem tudnak elszaporodni. Ha egy megfázás (felső légúti hurutos állapot) vagy allergiás betegség miatt a fülkürt elzáródik, a dobüregnek megszűnik az összeköttetése a külvilággal és a pangó váladékban rövid idő alatt elszaporodhatnak a kórokozó baktériumok
A középfülgyulladásoknak -szerencsére ritkán- előfordulhatnak súlyos szövődményei. A nem, vagy rosszul kezelt középfülgyulladások következménye halláscsökkenés lehet.
Mire figyeljen?
- gyermeke fülfájásra panaszkodik-e,
- fájdalmas sírás, fülhöz nyúlkálás megfigyelhető-e,
- láz van-e,
- fülfolyás van-e.
Mit tegyen?
- Adjon gyermekének fájdalomcsillapítót, lázcsillapítót.
- Vigye gyermekét orvoshoz (Fül-orr-gégészetre), ha a középfülgyulladás gyanúja felmerül önben.
- Amennyiben orvosa antibiotikumot rendelt, fontos, hogy a gyógyszert gyermeke megfelelő adagban és az előírt ideig szedje (mert a hamarabb abbahagyott antibiotikumos kezelés eredménye lehet egy visszatérő, nehezebben gyógyítható középfülgyulladás)
Mit NE tegyen!
Ne használjon fültisztító pálcikát (sérülést okozhat!), ne dugaszolja be a hallójáratot. A fülzsír termelődése folyamatos, a külső hallójáratban lévő apró szőrsejtek mozgásával automatikusan távozik a hallójáratból. A gyermek füléből mindig csak annyit tisztítson, amennyit ujjával elér (ez az egészséges gyermekre is vonatkozik).