Amenorrhoe
Mi az amenorrhoe?
Amenorrhoenak nevezzük a menstruáció hiányát legalább három egymást követő menstruációs ciklus alatt. Az amenorrhoenak két típusa van, a primer és a szekunder forma.
Primer amenorrhoe:
- A pubertás során a menstruáció el sem kezdődik. Ezek a kórállapotok általában élethosszig tartanak.
Szekunder amenorrhoe: - A már egyszer meglévő és normális menstruáció -általában fokozatosan- ritkul, rendszertelenné válik, esetleg meg is szűnik.
Mi okozza az amenorrhoét?
Több, egymástól merőben eltérő betegség/állapot okozhat amenorrhoet, a legfőbbek:
- Terhesség: a terhesség ideje alatt nincs peteérés és ovuláció, a méhnyálkahártya nem lökődik le.
- Ovulációs zavarok: általában szabálytalan menstruációs ciklust okoznak, gyakran kimaradó menstruációval.
- Veleszületett betegségek, fejlődési rendellenességek: ha a leánygyermeknek 16 éves koráig nem jön meg az első menstruációja, ezekre az állapotokra feltétlenül gondolni kell.
- Evési zavarok: Az anorexia nervosában (kóros soványság) vagy bulimia nervosában szenvedő lányokban (kóros, szándékos hányás) gyakran elmarad az ovuláció és a menstruáció, mert szervezetük annyira alultáplált és legyengült, hogy nem tudna kihordani egy terhességet, ezért mintegy önvédelemből, a reprodukciós szervek működése leáll.
- Túlzott fizikai aktivitás: sok női profi sportoló nem menstruál, mert szervezetüknek nincs elég zsírtartaléka a terhesség kihordásához, így ciklusuk leáll.
- Pajzsmirigybetegségek: Mind a pajzsmirigy alulműködése (hipotireózis), mind a túlműködése (hipertireózis) okozhat menstruációs zavarokat.
- Elhízás: nagyfokú elhízásban a zsírsejtek hormontermelése megzavarhatja a menstruációs ciklust.
Hogyan diagnosztizálják az amenorrhoét?
A betegség elmondás alapján diagnosztizálható, a vizsgálatok a háttérben meglévő kóros állapotok felderítésére irányulnak. Ezek a vizsgálatok sokfélék lehetnek, kezdve a nőgyógyászati vizsgálattól a vérvizsgálatokon át egészen a képalkotó eljárásokig.
Hogyan kezelik az amenorrhoét?
A kezelés minden esetben egyénre szabott, és a kezelőorvos határozza meg. Leggyakrabban tabletta formájában alkalmaznak nemi hormonokat, hogy az ovulációt kiváltsák.